Noviny informují, že to zas trochu popletli s převozem biologických virů. Omyly se stávají. O laboratořích pracujících s vysoce nakažlivými chorobami to platí dvojnásob.

Znáte to - občas se stane, že omylem například pošlete e-mail někomu jinému. A co čert nechtěl, v odeslané zprávě kritizujete osobu, které jste e-mail omylem odeslali. Nebo se pokusíte vyprat nádobí v pračce. Někteří popletové se s podobnými problémy potýkají při výzkumu nebezpečných virů. 

Nebo opravdu?

Možná si můžeme rovnou říct, že možnost takového omylu je skoro vyloučena. Tyto látky podléhají přísným protokolům, jak s podobnými nebezpečnými látkami musí lidé zacházet. Konkrétně Anthrax patří do biologicky bezpečnostní úrovně 3 (to je druhá nejvyšší). Přitom ke stejnému omylu zaslání živého viru (což vedlo skutečně k nákaze desítek lidí) došlo i vloni! K tomu by nikdy nemělo docházet. V jednom případě údajně laboranti "zapomněli" virus deaktivovat. To je méně pravděpodobné, než že si holka před rande zapomene oholit nohy.

Pentagon v posledních dnech přiznal, že jsou omyly rozesílání anthraxu větší, než si původně mysleli. Údajně byl virus omylem zavezen i do zahraničí včetně Koreje a Austrálie. 

Vzpomínáte, jak to firma Baxter před pár lety dost popletla a do ČR (a dalších zemí Evropy) zaslala místo vakcín přímo samotný aktivní virus ptačí chřipky? To jsou ale popletové. Podobných veselých historek v práci s biologickými viry je více.

Upřímně - je trochu uspokojivější si uvědomit, že šlo o záměr, než že naše životy visí na rozmarech nekompetentních Homerů Simpsonů.

Když v roce 2007 pilot letectva USA vyletěl s atomovou bombou (opět omylem) nebo když se rozbily(explodovaly) ampulky s prasečí chřipkou, když byly převáženy ve vlaku, vidíte vzorec. I když nevíme přesně, proč by někdo vědomě ohrožoval veřejnost nebezpečnými viry, nebo o co vlastně šlo, a jestli náhodou celý "omyl" nenarazil nakonec na někoho opravdu kompetentního, který zalarmoval úřady (a vše pak probublalo do médií).

Pro připomenutí: výzkumník podílející se na výrobě léku Tamiflu podal podnět Světové zdravotnické organizaci (WHO), aby prošetřila možnost, že virus prasečí chřipky byl důsledek "lidské chyby".

Ach ti popletové. Typicky po každé podobně zmršené operaci čteme v médiích vyjádření odpovědných lidí, že "není důvod k obavám". Jistě! Podobně by nemuseli plašit tedy ani při příchodu chřipkové sezóny, jak tomu bývá zvykem.

Popravdě nehody se dějí i biochemikům samotným - jednomu například usekla hlavu vrtule vrtulníku. Řada dalších zemřela také při různých nehodách. Zde je seznam úmrtí vědců za roky 2004-2011.

Autor
Website: http://mika.blog.idnes.czEmail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Programátor
Další články autora

Comments powered by CComment