To, jestli sní androidi o elektrických ovečkách, stále nevíme, ale můžeme se podívat na výplody fantazie neurálních sítí vytvořených v Google Reaserch Lab.

Umělé neurální sítě se neustále zlepšují v rozpoznávání řeči a interpretaci obsahu obrázků. Počítače se nyní s celkem dobrou úspěšností dokáží popsat nejen co na obrázku je, ale taky co se na něm „děje“:

Nyní softwaroví inženýři zkusili postup obrátit a místo toho, aby počítač rozpoznal, co je na obrázku mu zadali, aby z hypotéz, které si vytvořil strojovým učením, ukázal například banán. Jako podklad pro tvoření počítač dostal náhodný šum. Z něj počítač finální obrázek vygeneroval opakovanou amplifikací znaků, které podle jeho „představ“ odpovídají banánu.

 


Ukázalo se, že neurální síť, která je naučená rozpoznávat obrázky, dokáže i obrázky vytvářet.

V některých případech se ukázalo, že program špatně pochopil pojmy. Například činku si neurální síť představuje jako činku spojenou s rukou, protože zřejmě naprostá většina obrázků obsahuje činku drženou svalnatou rukou.
  Více zde: http://www.osel.cz/8300-abstraktni-predstavy-ai.html Větší galerie takto vygenerovaných obrázků:

 > https://photos.google.com/share/AF1QipPX0SCl7OzWilt9LnuQliattX4OUCj_8EP65_cTVnBmS1jnYgsGQAieQUc1VQWdgQ?key=aVBxWjhwSzg2RjJWLWRuVFBBZEN1d205bUdEMnhB
Autor
Website: http://mika.blog.idnes.czEmail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Programátor
Další články autora

Comments powered by CComment