Bývalý předseda Pirátské strany Ivan Bartoš mimo jiné zmínil drobně podstatnou věc kolem snahy legislativně postihovat lidi se „zlými“ IP adresami, tj. IP adresami přistiženými nebo podezřelými z nějaké nekalé činnosti. Ať už trestně nebo formou ztráty práva na ochranu soukromí (rozuměj „špehovat je“, resp. obecně s takovými lidmi zacházet jako s teroristy).

Celá věc má ale velký hák (háček je pro tyto účely přílišná zdrobnělina) – na takový seznam může kohokoliv dostat například i „blbej“ spam, virus nebo hackerský útok.

Navzdory výše uvedenému jsou podobné legislativy celosvětově přijímány jako paragrafy po dešti. ČR se v tomto směru chystá taky „zasadit“ své prašivky svým přispěním do mlýna nesmyslně drakonických legislativ, která má snad za účel postihovat pouze ty „hodné“.

Mnoho lidí skrývají své zločinné aktivity za hraní hry Solitaire
Mnoho lidí skrývají své zločinné aktivity za hraní hry Solitaire

Hackeři naopak umí v těchto věcech chodit, a právě proto například používají tzv. zombie počítače (to jsou ti zavirovaní nic netušící chudáci – maminky, co si ve Windows večer hrají Solitaire a občas potrápí syna s dotazem jak otevřít soubor ve Wordu), kteří jim poskytují dostatečné krytí IP adresami jiných lidí (typicky využijí takových adres stovky, aby svedli pozornost jinam na dostatečně dlouhou dobu).

Policie ČR (resp. specializovaný český kybernetický tým) si to samozřejmě může uvědomovat – že může jít o nevinné oběti. Osobně bych ale za to ruku do ohně nedal.

A horší znepokojivější nedomyšlenost podobné legislativy (trestající/podezřívající „strůjce“ kyberzločinu) je situace, kdy hacker přímo využije váš počítač k uskladnění souborů, jejichž existence je za hranicí zákona (dětská pornografie, teroristické materiály apod.).

K tomu může dojít i ve snaze někoho zlikvidovat právě tím, že mu takové soubory najdou na disku. (Samotného mě teď napadá, jak toho dosáhnout i pomocí obyčejného e-mailu, se skrytým obrázkem, který se ale uloží do cache prohlížeče/e-mail programu, aniž by o tom dotyčný věděl. A to nejsem žádný hacker.)

Nejdál zašli hoši za zámoří, kde v USA vymysleli legislativu, která by umožňovala takto podezřelé počítače likvidovat pomocí skutečných armádních zbraní (bomby, rakety) přímo v místě zlotřilce. Obraňovali se tezí, že v některých teroristicky vypjatých chvílích může takový rychlý zásah (bez soudu) zachránit lidské životy (tedy ne těch, kteří hrají Solitaire na zavirovaném počítači).

Autor
Website: http://mika.blog.idnes.czEmail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Programátor
Další články autora