Alex Proud, komentátor britského deníku The Telegraph, se ve svém komentáři pozastavuje nad jeho zklamáním, že už si dnes nemůže(me) dělat z konspiračních teorií srandu. Svého času se teoriím o tom, jak přístání na Měsíci byl podvod, dalo smát. Dnešní konspirační teorie se ale později dostávají na titulní stránky novin, píše Alex Proud.

Vypíchl Bushův útok na Irák, korupci ve FIFA, napojení politiků a médií na sítě pedofilů (jehož vyšetřování policie údajně sabotuje), bankovní krizi (na které, jak píše, nakonec vydělali znovu ti samí bankéři, kteří ji způsobili) a v krátkosti řadu dalších zneužití pravomocí těmi mocnými/bohatými (nelegální špehování NSA, bránění vyšetřování ze strany státních struktur atd.).

Ano, asi nemusí člověk nutně nosit čepičku z alobalu, aby se mohl podivovat nad tím, že určití investiční bankéři, co způsobili finanční krizi parazitováním pochybnými spekulacemi, dostali v důsledku od daňových poplatníků další peníze zatímco normální člověk naopak pocítil zdražení a jiné dopady krize (ztrátu zaměstnání atd.). Průzkumy také ukázaly (překvapivě?), že za dobu finanční krize od 2008 si ti bohatí ještě více polepšili. Stručně řečeno jako jediní na finanční krizi vydělali.

Tedy ti, co finanční krizi způsobili (zejména pomocí poskytování toxických hypoték a jiným parazitováním na bublině, o které věděli že povede ke krizi až splaskne) dostali skrze tzv. bail out od státu dotace (od daňových poplatníků) - tj. peníze zadarmo, aby za svou chybu nemuseli platit, navíc ještě vydělali na dopadech krize.

Kdo tohle kritizoval byl za konspiračního teoretika, který "nerozumí složitému ekonomicko-bankovnímu systému", se pozvolna ukazuje, že uvažoval racionálně. Podobně s dalšími "teoriemi". 

Více v jeho článku "Možná měli konspirační teoretici pravdu celou dobu" v The Telegraph.

Autor
Website: http://mika.blog.idnes.czEmail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Programátor
Další články autora